BAĞLAMA

Bağlama kursu dershanemizde, birebir veya ikili özel ders olarak veriliyor. Dersler öğrencimizin yaşı, isteği, hedefi, seviyesi ve beklentisine göre kişiye özel şekillenmektedir.

Standart olarak şunları söyleyebiliriz;

1-Gerektiği kadar nota bilgisi ve bağlamada uygulanışı,

Nota bilmeyenler sorun etmesinler veya notayı gözlerinde büyütmesinler. Günümüze kadar süre gelen eğitimlerde anlaşılması zor ve yanlış algılar yaratılmıştır. Hem notayı hem sazımızı hem de sesimizi konuşturacağız…

2-Süslemeler, çarpmalar ve egzersizler,

Bağlama dersinde, süsleme, çarpma ve egzersizlere daha 2. Dersten başlayarak icrayı keyifli hale getireceğiz. Sazımızı akort edebilmek için biraz sesleri tanımamız gerekse de akort aletleri ve telefon yazılımları ile çok pratik olacak.

3-İcracıyı ileri seviyelere taşıyacak, yöresel çalış teknikleri

Çökertme, Mihriban, Dersini almışta ediyor ezber vb. türkülerin içinde geçen tavır ve motifleri daha önceki derslerimizde egzersiz olarak göreceğimizden, sıra o türküye geldiğinde tavrı ve geçişleriyle öğreneceğiz.

4-Standart gelişimi sağlayan her yöreden örnek türküler ve üst düzey enstrümantal melodiler

Haydar, Şeker oğlan, Topal oyun havası, Deyişler, semahlar, Teke yöresi, Zeybekler, Karadeniz, Trakya, İç Anadolu, doğu Anadolu, Ege türküleri ve dahası… Yani repertuvarımız çook.

5-Açışlar

Uzun havaların açışlarını yapabilmek için uzun havayı ve yöre tavrını bilmek gerekir. Çalışacağız…

Bağlama programımızın amacı, geleneksel Türk Halk Müziği çalgısı olan bağlamayı sevdirmek, müziksel işitme ve ritim duygusunu geliştirmek, değişik çalma tekniklerini tanıtmak, bağlamanın tarihsel sürecini aktararak yöresel örnekler çaldırmak, müzik kültürünü ve müzikal ifadeyi geliştirmek.

Bağlama çalabilmek için özel bir yeteneğe gerek olmamakla birlikte yaşın da önemi yoktur. Herkes bağlamayı rahatlıkla çalabilir. İster keyif almak, ister profesyonel amaçlar için olsun bağlama çalmayı öğrenmek her yaşta mümkündür. Müzik bilginiz olmasa ve daha önce hiç bağlama çalmasanız bile, kısa bir sürede sizi mutlu edecek seviyelere ulaşabilirsiniz.

Bağlama çalmayı bilimsel metotla öğrenebilir, Pir Sultan Abdal’dan Aşık Veysel’e zengin halk müziği kültürüyle donanımlı yetişebilirsiniz. Bağlama derslerini İ.T.Ü. Konservatuar mezunu Kültür Bakanlığı sanatçısı Cafer Eser uzun ve kısa sap eğitimi olarak vermektedir. Kursumuzu başarı ile tamamlayan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı KURS BİTİRME BELGESİ (usta öğretici belgesi) verilir.

Öğrencilerimizin, öğretmenleriyle görüşmeden bağlama almamalarını tavsiye ediyoruz.